Maturanti 2014./2015.

Obilježavanje dana maturanata

IMG_1548Dan 20. svibnja 2015. bio je sasvim sigurno jedan od posebnijih dana u životima učenika upisanih u našu školu 2011. godine. Posljednje školsko zvono… Još jedan korak i ulazak u svijet sasvim različit od bezbrižnih školskih dana.

Naši su se maturanti oprostili od kolega i profesora programom koji su sami osmislili, a zatim su u veseloj povorci krenuli na glavni gradski trg kako bi s maturantima ostalih zabočkih srednjih škola otplesali Hrvatsko salonsko kolo.

Inače, kolo sam s učenicima strpljivo (ili manje strpljivo) uvježbavala od veljače jer je potrebno puno truda (čitaj živaca, profesoričinih, naravno) kako bi se naučile i u skladnu cjelinu povezale složene figure od kojih se ovaj ples sastoji. Za dio procesa koji se odnosi na uvježbavanje kola ne postoje fotografije ni snimke, za što sasvim sigurno postoje opravdani razlozi.

Hrvatsko salonsko kolo nastalo je za vrijeme hrvatskog narodnog preporoda kao težnja Ilira na čelu s Ljudevitom Gajem da se stvori jedinstveni hrvatski ples. Prvu glazbenu pratnju za kolo napisao je  Vatroslav Lisinski, a kolo je prvi puta javno izvedeno 1842. godine u Zagrebu.

Hrvatsko salonsko kolo već je postalo tradicionalni i, kako se čini, najsmisleniji dio programa kojim se obilježava zadnji dan nastave maturanata. Tako i naši učenici završnih razreda već osam godina sudjeluju u tom hvalavrijednom događaju.

A kako je sve to izgledalo pogledajte u galeriji fotografija koje su snimili učenici naše škole.

Davorka Varžić

Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok

Kontakti

A Prilaz prof. Ivana Vrančića 5, Zabok

T 049 221 620

F 049 221 147

Ravnateljica T 049 221 174

Tajništvo T 049 221 205

E skola.umjetnosti.zabok@kr.t-com.hr

oib 54719033509

iban HR5623900011100019312

Google Translate
Prijavi se na
Pratite nas na
Učenička zadruga Plavi trnac
Erasmus +
Stranica projekta Klikni&Uči
Preporučene stranice
Školska knjižnica:
Arhiva – klikni: