Međunarodni dan ljudskih prava

Međunarodni je dan ljudskih prava. Obilježava se na dan kada je u UN-u 1948. potpisana Opća deklaracija o ljudskim pravima. Tada je prvi put u povijesti priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika.

Ovaj datum smatra se prekretnicom u suvremenoj povijesti, jer se svijet udružio kako bi zauvijek stali na kraj genocidu nastalom za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Međutim, mnoge zemlje brzo su zaboravile što su potpisale, o čemu svjedoče i ratovi u drugoj polovici 20. stoljeća. No nisu samo ratna stradanja dovela u pitanje srž ove deklaracije. Gospodarski kolaps koji je pogodio svijet prije 5 godina povećao je broj nezaposlenih, mnogi su završili na ulici jer nemaju za otplatu kredita.

Obilježavanju ovog važnog datuma pridružili su se i učenici Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok koji su napravili video poruku kojom se zalažu za poštivanje ljudskih prava svakog pojedinca i grupe u suvremenom društvu.