Sofija Keča

Zaposlenici -> Sofija Keča

keca_sonjaDatum rođenja: 16. 1. 1954.
E-mail: keca_sonja@net.hr

OBRAZOVANJE

Gimnaziju sam završila u Zaboku 1972. kada se upisujem na Filozofski fakultet u Zagrebu.
Diplomirala sam 1976. (jugoslavenske jezike i književnosti i sociologiju). Interdisciplinarni studij (filozofija, sociologija, politička ekonomija) završila sam 1977. u Zagrebu.

RADNO ISKUSTVO

1976. zaposlila sam se u Zaboku u Školskom centru, a danas radim u jednoj od sljednica te škole – Školi za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok. Imam 34 godine radnog iskustva.
Tijekom radnoga staža predavala sam logiku, sociologiju, osnove marksizma, teoriju i praksu samoupravnoga socijalizma, osnove društveno-humanističkih znatnosti te hrvatski jezik.
1999. imenovana sam mentoricom , a 2003. savjetnicom. Savjetništvo mi je potvrđeno i 2009.

STRUČNO USAVRŠAVANJE

Redovito se stručno usavršavam na svim razinama: stručni skupovi profesora općeobrazovnih predmeta i nastavničko vijeće u školi, županijsko stručno vijeće profesora hrvatskoga jezika, međužupanijski stručni skupovi te stručni skupovi za voditelje županijskih vijeća na državnoj razini.
Kako sam voditeljica Stručnog vijeća profesora hrvatskoga jezika Krapinsko-zagorske županije (čine ga svi profesori hrvatskoga jezika devet županijskih srednjih škola) od 1986., održala sam niz predavanja na toj razini, a isto tako i na međužupanijskim skupovima (radionice u StubičkimToplicama i predstavljanje nastavnih primjera iz prakse u Zagrebu, Križevcima) te na državnoj razini (Osijek).
Istovremeno sam prošla edukacije za demokratski odgoj, malu školu roditeljstva, odgoj za nenasilje, upravljanje projektima, a bila sam i suvoditeljica međunarodnoga projekta Afirmativno ponašajne mladih i nenasilno rješavanje sukoba.
Kao savjetnica za hrvatski jezik stalna sam suradnica Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske.

OSTALA ZNANJA I VJEŠTINE

Ovladala sam znanjima pisanja recenzija, predstavljanja knjiga, pisanja nastavnih programa (radila sam u timu za rasterećenje školskog programa za gimnazije i srednje strukovne škole te u timu za izradu novog programa hrvatskoga jezika za jednogodišnje i dvogodišnje srednjoškolsko obrazovanje po narudžbi Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske).

Organizatorica sam različitih aktivnosti u Zaboku (prigodom održavanja Dana Ksavera Šandora Gjalskog) – književni programi, urednica sam pet brojeva PoZiCe, zbornika učeničkih literarnih i likovnih radova triju gradova (Poreča, Crikvenice i Zaboka) te članica Povjerenstva za dodjelu državne nagrade Ksaver Šandor Gjalski za objavljeno najbolje prozno literarno djelo u Republici Hrvatskoj od 1985. do 1993. te od 2002. do danas.
Lektorica sam prve fotomonografije o Zaboku – Za’bok (objavljenja 2010.) te članica Odbora Manifestacije Dani K. Š. Gjalskog.