Medijski tehničar

Sektor: grafička tehnologija i audiovizualno oblikovanje / trajanje obrazovanja: 4 godine

Novi program zanimanja

Medijski tehničar sudjeluje u proizvodnji audiovizualnih medijskih sadržaja, prilagođava medijske sadržaje za pohranu i distribuciju na različitim medijskim platformama te sudjeluje u tehničkoj izvedbi/realizaciji i praćenju događanja.

Sudjelovanje u proizvodnji audiovizualnih sadržaja uključuje fotografiranje i obrađivanje fotografija, snimanje, montiranje i obrađivanje videa, snimanje, montiranje i obrađivanje zvuka, izrađivanje animacija, grafičko opremanje medijskih sadržaja i izrađivanje interaktivnih sučelja za pregled medijskih sadržaja.

Prilagođavanje medijskih sadržaja za pohranu i distribuciju na različitim medijskim platformama uključuje formatiranje i konvertiranje medijskih datoteka, izrađivanje i održavanje arhive medijskih sadržaja te objavu medijskih sadržaja na različitim platformama.

Sudjelovanje u tehničkoj izvedbi/realizaciji i praćenju događanja uključuje instaliranje i podešavanje opreme i prenošenje i pohranjivanje medijskog sadržaja.

Ovisno o području rada, zapošljava se u medijskoj produkciji, u produkcijama za marketing i promociju te u pojedinim područjima grafičke djelatnosti. S obzirom na projekt, radi u studiju i/ili na terenu. Prilikom rada najčešće radi u timu. U radu koristi audiovizualnu i informacijsko-komunikacijsku tehnologiju.

Opis zanimanja -> word datoteka
Nastavni plan i program medijski tehničar (pdf)