Program prevencije vršnjačkog nasilja

Dan ružičastih majica – Pink Shirt Day

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Ove godine Dan ružičastih majica obilježili smo 22. veljače 2017. u našoj školi. Osim što su profesori i učenici nosili ružičaste majice u znak podrške protiv vršnjačkog nasilja, učenici 4.d i 4.wd razreda izradili su pano s prigodnim porukama protiv nasilja u holu škole. Neposredno prije Dana ružičastih majica, profesori su upoznali učenike sa značenjem toga dana te zajedno raspravili o vrstama i učestalosti vršnjačkog nasilja te kako se protiv njega boriti.

Cilj naših aktivnosti bio je potaknuti razmišljanje o vršnjačkom nasilju te potaknuti njegovu prevenciju, a prema reakcijama učenika te odazivu u nošenju ružičastih majica u znak podrške protiv vršnjačkog nasilja, vjerujemo da smo i uspjeli.