Vizualni identitet Tjedna kajkavske kulture

Projekt učenika Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok podržalo Ministarstvo turizma

Vizualni identitet Tjedna kajkavske kulture

Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok odazvala se na Javni poziv srednjim strukovnim školama za jačanje kompetencija strukovnih zanimanja kroz izradu projekata za turizam – PROMOCIJA I JAČANJE KOMPETENCIJA STRUKOVNIH ZANIMANJA ZA TURIZAM, 2015. koji je podržan i odobren od Ministarstva turizma. Projekt će se realizirati u suradnji s Gradom Krapina i Turističkom zajednicom Grada Krapine. Članovi projektnog tima su učenici 2 razreda web dizajna pod mentorstvom profesora i voditelja projekta Nikole Sinkovića.

Općenito o projektu:

Unatrag pola stoljeća kontinuirano se održava Festival kajkavskih popevki u Krapini. Iz pera istaknutih autora na krapinskoj festivalskoj pozornici izlaze skladbe, promičući domaču reč KAJ. Posebnost je ove manifestacije zastupljenost stihova autora iz cijelog kajkavskog govornog područja, kojima skladatelji udahnjuju lijepe melodije, pretačući ih tako u rado nam prihvaćene skladbe. Na Festivalu su sudjelovali najeminentniji skladatelji koncertne i zabavne glazbe, tekstopisci, aranžeri, dirigenti, vokalni solisti i ansambli.

Uz sam Festival vežu se i druga događanja koja su objedinjena u Tjednu kajkavske kulture koji obuhvaća izložbene, sajmene, edukativne, zabavne, stručne i ugostiteljsko-turističke aktivnosti. Krapinsko zagorska županija i Grad Krapina kao centar kajkavštine planira desetak koncerta u svim većim centrima kajkavskog govornog područja. Na koncertima osim legendarnih pedeset godina kajkavskih popevki, bit će predstavljeno i sve bogatstvo kajkavskog područja (sliku, riječ, gastronomiju i običaje). Osim kulturne note ovakvo događanje imalo bi turističko značenje, kroz niz promidžbenih kampanja, koje bi u konačnici dale rezultat povećani turistički promet u svim navedenim područjima.

Ono što nedostaje ovako značajnom događaju je jedinstveni vizualni identitet koji je tijekom minulih desetljeća varirao ovisno o angažmanu pojedinih umjetnika, odnosno njihovom likovnom senzibilitetu/izražajnom stilu.

U ovom projektu učenički tim s mentorom radio bi prvenstveno na istraživalačkim aktivnostima kojima bi se analizirala dosadašnja likovna rješenja Tjedna/Festivala. Uz to poznavanje lokalne kulture, jezika, običaja, kulturne baštine, održavanje identiteta lokalne zajednice, upoznavanje kulturnih vrijednosti turista bit će samo dio procesa koje će učenici moći istraživati.

Rezultat bi bilo brandiranje ovih događanja koje bi se prezentiralo kroz knjigu grafičkih standarda koja je sastavni dio brandinga te promociju kroz suvremene digitalne medije – web stranicu i profile na društvenim mrežama.

Osmišljavanje i razrada ideje kroz timski i samostalni oblik rada pridonosit će razvoju projektnog načina razmišljanja te kreativnom i umjetničkom izričaju učenika i svih sudionika projekta. Nabava materijala, postavljanje izložbe i promocija projekta omogućit će učenicima susret s realnim sektorom kroz timsko i međusektorsko djelovanje.

Projektom je predviđena i održivost koja podrazumijeva davanje na korištenje izvedbenog rješenja vizuala Turističkoj zajednici Grada Krapine koja će ih koristiti za  potrebe Tjedna kajkavske kulture kroz raznovrsna događanja, obilježavanja ili u druge turističke svrhe.

Sve predviđene projektne aktivnosti trebali bi biti dovršene sredinom lipnja ove godine.

Ravnateljica: Božica Šarić

19. travnja 2015.