Suradnja učeničke zadruge Plavi trnac i udruge Stubička baština

Projekt Od lana i konoplje do platna i rubače

Dana 7. lipnja 2014. godine u Majsecovu je mlinu održana modna revija lijepe i vrijedne kolekcije inspirirane kulturnom baštinom našega kraja te proljećem i tradicijskim cvijećem, a modele su nosile učenice 1.d, 2.d. i 3.d razreda.

Publika i stručni žiri birali su one najljepše. Ocjenom publike za najljepši je model izabrana haljina i jakna s makovima, koju je nosila Josipa Deak, a stručni žiri je odabrao model haljine s perunikama i bolero koje je nosila Marija Sviben.

Kreativni etno je sekcija koja okuplja učenike dizajna odjeće – drugi, treći i četvrti razred. Vrijedni su, maštoviti i kreativni u izradi modnih kolekcija i modnih dodataka – torba, marama i nakita. Sekcija djeluje u okviru učeničke zadruge, a vodi je prof. Ivanka Jagečić u suradnji s prof. Šteficom Zajec Stanić.

Često se ostvaruje kulturna suradnja s lokalnom zajednicom i obližnjim turističkim zajednicama. Ove godine nas posebno raduje suradnja s gospođom Marijom Krušelj voditeljicom udruge Stubička baština i autoricom Hrvatskog vrta perunika. Gđa. Krušelj je uz predivne cvijetove perunika zasijala i lan. Lan je biljka nježnih, plavih cjetova čijom preradom se dobiva bezvremenska lanena tkanina, u našem kraju poznata kao domaće platno. Naziv ovoga hvale vrijednog projekta je Od lana i konoplje do platna i rubače.

Inspirirani kulturnom baštinom našega kraja, te nadahnuti proljećem i tradicijskim cvijećem izradili smo kolekciju od deset lanenih modela. Kolekcija obuhvaća rubaču, haljine, tunike, kostime, prsluke, hlače,te modne dodatke – torbice i šešire.

U kreativnom i likovnom procesu – od izrade modnih skica, cvjetnih motiva i projektnih plakata do prezentacije gotovih modela – sudjelovale su učenice trećeg razreda dizajna odjeće pod stručnih vodstvom profesorice Štefice Zajec Stanić.

1. Haljina i jakna s makovima, Vlatka Mundjer
  2. Haljina s perunikama i bolero, Paulina Stiplošek
  3. Kostim s perunikom na suknji, Marta Posarić
  4. Kostim s nevenima; Vlatka Mundjer
  5. Haljina s đurđicama, Kristina Horak
  6. Haljina s potočnicama, Ana Podgajski
  7. Haljina s mačuhicama, Mihaela Seljan
  8. Tunika s razglednicama, Željka Topolovec
  9. Prsluk i hlače, Paulina Stiplošek
  10. Rubača i hlače, Vlatka Mundjer

Izvedbeni proces – od konstrukcije do krojenja i šivanja modela – odvijao se pod stručnim vodstvom profesorice Ivanke Jagečić, a uz pomoć učenica trećeg razreda dizajna odjeće.

Suradnja je prolazila nekoliko faza:

1. Izrada modnih i projektnih crteža
  2. Odabir najboljih modela
  3. Odabir tkanina i krojenje modela
  4. Priprema za vezenje – djelomično spajanje dijelova i prenošenje motiva za vez
  5. Vezenje motiva – udruga stubičkih vezilja
  6. Šivanje modela
  7. Dorada kolekcije
  8. Prezentacija projekta – izložbeni postav i scenski nastup u Majsecovom mlinu
  9. Predaja kolekcije udruzi Stubička baština sa svrhom daljnje promocije i prezentacije